• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/uvcdezenfeksiyoncihazlari
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905496607715
 • https://www.twitter.com/uvcsistemleri
 • https://www.instagram.com/uvcdezenfeksiyoncihazlari/?hl=tr
 • https://www.youtube.com/channel/UCf5eauiGZUw3qoqr6D2ZxwQ
     English
  • UVC Hava ve Yüzey Temizleme Sistemleri
  • Bu alana bir metin ekleyebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
  • UVC Dezenfeksiyon Sistemleri

Otobüs Firmalarında UVC ile Dezenfeksiyon Çözümleri

Otobüs Firmalarında UVC ile Dezenfeksiyon Çözümleri

 

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında Şehir içi ve Şehirler Arası yolculuk yapan Otobüs Şirketlerinde de bazı tedbirler alınmıştır.

Bu tedbirler arasında el dezenfektanı, maske kullanımı, ateş ölçümü, sosyal mesafenin korunması vb. önlemler yer almaktadır. Bu önlemlerin yanı sıra iç havanın sterilizasyonu ve yüzeylerin dezenfeksiyonuna yönelik çok etkili bazı önlemler alınabilir.

Günümüzde kullanılan sterilizasyon tekniklerinin tümü sadece anlık koruma sağlar ve neredeyse tümü yüzeylerin sterilize edilmesi esasına dayanır. Yüzey tekrar kontamine oluncaya kadar koruma sağlayan bu sistemlerin hiçbiri ortamda insanlar varken uygulanamaz ve daha da önemlisi insanlar ortamın içerisindeyken koruma sağlayamaz. Toplu taşıma araçları için tasarlanan sistemimiz, toplu taşıma aracı havalandırma merkezine takılan bir UVGI UV-C kit ile insanlar aracın içerisindeyken havayı sterilize ederek, sürekli olarak zararlı mikroorganizmalardan arındırılmış hava solumalarına olanak tanıyarak aktif ve sürdürülebilir bir koruma sağlar. Normalleşme sürecinde insanların toplu taşıma araçlarını güvenle kullanabilmelerinde önemli rol oynayabileceğini düşündüğümüz bu sistem Covid-19 sonrası dönemde de toplu taşıma araçlarının çok yoğun ve yaygın olarak kullanıldığı şehirlerimizde başta enflüanza olmak üzere havadan ve mikro damlacıklarla bulaştığı kanıtlanmış pek çok bulaşıcı hastalığın yayılmasının önlenmesinde etkin rol oynayacaktır.

Toplu taşıma araçlarının havalandırma sistemine takılacak kit;

 • Mikro damlacıklar ile bulaşan pek çok bulaşıcı hastalığın toplu taşıma araçlarında yayılımını önleyecek,
 • Toplu taşıma araçlarını süren personellerin, iç hava kalitesindeki artış ve steril hava solumaları sayesinde sağlık şikayetleri azalacak ve performansları artacak,
 • Havalandırma sisteminde yer alan evaporatör üzerinde oluşan bakteri, mantar, küf ve sporların oluşumu önlenecek bu sayede evaporatör ile ilgili bakım ve temizlik maliyetlerinde önemli bir düşüş sağlanacak,
 • Filtreler daha az tıkanacak bu sayede filtre temizlik/bakım, değişim maliyetleri düşecek,
 • Evaporatör ve filtrelerde hava geçişini kısıtlayan zararlı mikro organizmaların oluşturduğu bio-film oluşmayacağından havalandırma sisteminde verim kayıpları yaşanmayacak ve dolayısı ile yakıt tasarrufu sağlanacak,
 • Evaporatör ve filtrelerde bio-film oluşmadığı için kötü kokuların oluşması önlenecektir.

Benzer sistemler başta A.B.D., Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde olmak üzere pek çok farklı ülkede kullanılmaktadır. Özellikle Amerika’da yapılan çalışmalarda uygulama yapılan 100 otobüste yıllık ortalama $129.400,00 tasarruf edildiği hesaplanmıştır. Gerekli bilgilere erişilebilirse bu fizibilite çalışmasını Türkiye koşulları için de yapılabilir.

Damlacıkların yüzeyi kirletmesi nedeniyle, yüzeylerin de belli periyotlar ile sterilize edilmesi gerekmektedir. UV Surface Yüzey Sterilizasyon Cihazı, toplu taşıma araçlarında hali hazırda uygulanmakta olan, yüksek maliyetli, fazla zaman gerektiren, uygulama için ekip gerektiren, toplu taşıma sistemini kullanan vatandaşlar için yüzeylerde zararlı kalıntı bırakan ve çevreye zararlı atıklar oluşturan kimyasal yöntemlerin yerine, uygulama maliyeti daha düşük, daha teknolojik, daha etkin, daha az sürede daha az personel ile uygulanabilecek, zararlı kalıntı bırakmayacak, çevreye duyarlı bir sterilizasyon yönteminin uygulanabilmesi için geliştirilmiştir.

Sistemlerde kullanılan UV-C ampullerin gücüne bağlı olarak normal otobüslerde 2 cihaz, körüklü otobüslerde 3 cihaz ile uygulama yapılması halinde bir otobüs için gerekli yüzey sterilizasyon süresi 4 – 6 dakika arasında olacaktır. Sarf malzemesi olmamasından ötürü diğer tüm avantajlarının yanı sıra kimyasal yöntemlere göre işletme maliyeti çok daha düşük bir yüzey sterilizasyon yöntemidir. Tüm toplu taşıma sistemi araçlarında kullanılabilir (otobüs, metro, tramvay, vapur, teleferik). Özel olarak kalibre edilmiş yeterli UV dozuna maruz kaldığında renk değiştiren dozimetreler ile kullanıldığında aracın her yerinin (tutamaklar, koltukların kumaş yüzeyleri vb.) yeteri dozda UV-C’ ye maruz kaldığının ölçümlenerek dokümantasyonu mümkündür.

Tüm bu sistemler elbette ki Otobüs Şirketleri için ek bir külfet ve yatırım gerektirecektir. Ancak toplu taşıma araçlarına getirilecek kısıtlamalar veya şehirler arası yolculuk yasakları nedeniyle uğranılacak zarar daha ağır olabilir. Bedeli ağır olacak şekilde tecrübe ettiğimiz bu salgın hastalığın, yeni normalleşme süreci içerisinde bizleri tekrardan evlerimize hapsetmesine, ekonomik ve sosyal yönden etkileme olasılığına engel olmak ve insan sağlığına verdiğimiz önemi arttırmak, hastalık riskini minimuma indirmek için ürünlerimizin ihtiyaçlarınıza çözüm olmasını ümit ederiz.